Home Family Overview Families Genera Species


New pictures 2018/19

February March April/May Juni/July

August/September

October/November December/January
             
Scarabaeidae (Pal. Reg.) Melandryidae  (Pal. Reg.) Aderiae  (Pal. Reg.) Carabidae  (Ethiop. Reg.) Buprestidae  (Pal. Reg.) Staphylinidae (Pal. Reg.) Staphylinidae (Pal. Reg.)
Mendidaphodius linearis Anisoxia fuscula Aderus populneus Abacetus azurescens Anthaxia hungarica Anthobium unicolor Amischa analis
Euheptaulacus atlantis Orchesia undulata Tenebrionidae (Pal. Reg.) Abacetus crenulatus Carabidae (Orient Reg.) Bolitobius cingulatus Anomognathus cuspidatus
Euheptaulacus sus Osphya bipunctata Blaps mucronata Anthracus angusticollis Calochroa flavomaculata Bryophacis crassicornis Autalia impressa
Hydraenidae (Pal. Reg.) Phloiotrya vaudoueri Gnatocerus cornutus Aulacoryssus pulchellus Cerambycidae  (Pal. Reg.) Calodera aethiops Bisnius fimetarius
Ochthebius metallescens Zilora ferruginea Latheticus oryzae Colliuris fasciata Mallosia caucasica Carpelimus pusillus Bolitochara pulchra
Melandryidae  (Pal. Reg.) Xylita laevigata Melanimon tibialis Colliuris pustulata Cleridae  (Pal. Reg.) Cilea silphoides Brachyusa concolor
Hipulus quercinus Endomychidae (Pal. Reg.) Palorus subdepressus Drypta ruficollis Korynetes ruficornis Coryphium angusticolle Cypha longicornis
Endomychidae (Pal. Reg.) Abdera biflexuosa Phaleria cadaverina Lebia melanura Scolytidae  (Pal. Reg.) Crataraea suturalis Dacrila fallax
Holoparamecus caularum Symbiotes latus Scaphidema metallicum Pogonus gilvipes Phthorophloeus spinulosus Dasygnypeta velata Dadobia immersa
Lycoperdina bovistae Coccinellidae (Pal. Reg.) Melyridae (Pal. Reg.) Xenodochus micans Scarabaeidae (Pal. Reg.) Deinopsis erosa Dochmonota clancula
Coccinellidae (Pal. Reg.) Vibidia duodecimguttata Cerapheles terminatus Anthicidae (Orient Reg.) Protaetia karelini Deliphrum tectum Dinaraea aequata
Cryptolaemus montrouzieri Latridiidae (Pal. Reg.) Clanoptilus marginellus Anthelephila judex Staphylinidae (Pal. Reg.) Eusphalerum minutum Female Dinothenarus pubescens
Myrrha octodecimguttata Thes bergrothi Cordylepherus viridis Cryptophagidae (Pal. Reg.) Anotylus rugosus Gabrius splendidulus Encephalus complicans
Rodolia cardinalis Mycetophagidae (Pal. Reg.) Dasytes aeratus Atomaria morio Astenus pulchellus Gymnusa brevicollis Gnypeta rubrior
Stethorus punctillum Triphyllus bicolor Hypebaeus flavipes Chrysomelidae  (Ethiop. Reg.) Cafius xantholoma Geodromicus nigrita Gyrophaena gentilis
Latridiidae (Pal. Reg.) Scraptiidae (Pal. Reg.) Sphindidae (Pal. Reg.) Cassida liquefacta Dianous coerulescens Habrocerus capillaricornis Holobus flavicornis
Adistemia watsoni Anaspis maculata Aspidiphorus orbiculatus Podagrica decolorata Euaesthetus bipunctatus Hapalaraea pygmaea Homalota plana
Lithostygnus serripennis Staphylinidae (Pal. Reg.) Sphindus dubius Elateridae (Orient Reg.) Lathrobium fovulum Heterothops praevius Hydrosmecta longula
Melanophthalma suturalis Megalinus glabratus Oedemeridae (Pal. Reg.) Anathesis laconoides Lathrobium fulvipenne Ilyobates subopacus Hygronoma dimidiata
Migneauxia lederi Xantholinus elegans Ischnomera cyanea Cerambycidae (Orient Reg.) Lathrobium geminum Ischnosoma splendidum Ischnoglossa prolixa
Ciidae (Pal. Reg.) Xantholinus laevigatus Cleridae (Pal. Reg.) Derolus blaisei Lathrobium pallidipenne Lamprinodes saginatus Ischnopoda umbratica
Ropalodontus perforatus Xantholinus linearis Korynetes caeruleus Dytiscidae (Austr. Reg.) Lobrathium multipunctum Lesteva longoelytrata Acrotona aterrima
Pseudotriphyllus suturalis Xantholinus longiventris Necrobia violacea Eretes griseus Bledius furcatus Lordithon lunulatus Atheta castanoptera
Anthicidae (Pal. Reg.) Tetratomidae (Pal. Reg.) Tilloidea unifasiciata Dytiscidae (Ethiop. Reg.) Creophilus maxillosus Megarthrus denticollis Leptusa pulchella
Stricticollis rufithorax Tetratoma fungorum Tillus elongatus Eretes sticticus Erichsonius cinerascens Meotica filiformis Liogluta microptera
Stricticollis tobias Cryptophagidae (Pal. Reg.) Cryptophagidae (Pal. Reg.) Tetratomidae (Pal. Reg.) Acidota cruentata Mniusa incrassata Phyllodrepoidea crenata
Meloidae (Pal. Reg.) Hypocoprus latridioides Antherophagus similis Hallomenus binotatus Acrolocha sulcula Mycetoporus lepidus Phloeostiba lapponica
Sitaris muralis Cybocephalidae (Pal. Reg.) Caenoscelis subdeplanata Hydrophilidae (Orient Reg.) Acrulia inflata Neobisnius prolixus Planeustomus palpalis
Silvanidae  (Pal. Reg.) Cybocephalus fodori Henoticus serratus Hydrobiomorpha spinicollis Anthophagus caraboides Ocalea rivularis Xylostiba monilicornis
Dendrophagus crenatus Tenebrionidae (Pal. Reg.) Biphyllidae (Pal. Reg.) Scarabaeidae (Orient Reg.) Dropephylla ioptera Ochthephilus aureus Geotrupidae (Orient Reg.)
Nausibius clavicornis Helops coeruleus Biphyllus lunatus Copris punctulatus Hydraenidae (Pal. Reg.) Ocypus olens Enoplotrupes sharpi
Corylophidae (Pal. Reg.) Isomira murina Diplocoelus fagi Liatongus femoratus Ochthebius decianus Olophrum piceum Elateridae (Pal. Reg.)
Arthrolips obscura Mycetochara humeralis Laemophloeidae (Pal. Reg.) Oniticellus cinctus Ochthebius erzerumi Omalium rivulare Ampedus nigrinus
Languriidae (Pal. Reg.) Nalassus laevioctostriatus Leptophloeus clematidis Onitis subopacus Ochthebius kurdistanicus Ontholestes tessellatus Lucanidae (Pal. Reg.)
Cryptophilus integer Tribolium castaneum Erotylidae  (Pal. Reg.) Onthophagus brutus Ochthebius metarius Orochares angustatus Ceruchus chrysomelinus
Tenebrionidae (Pal. Reg.) Xanthomus pallidus Triplax aenea Onthophagus dapcauensis Ochthebius metellus Oxypoda elongatula  
Myrmechixenus vaporariorum Melyridae (Pal. Reg.) Coccinellidae (Pal. Reg.) Onthophagus dorsofasciatus Ochthebius scitulus Oxyporus rufus  
Pentaphyllus testaceus Sphinginus lobatus Clitostethus arcuatus Onthophagus laceratus Ochthebius serpentinus Oxytelus laqueatus  
  Aderidae (Pal. Reg.) Hyperaspis pseudopustulata Parascatonomus tricornis Chrysomelidae (Pal. Reg.) Paederus riparius  
  Euglenes oculatus Nephus redtenbacheri Salpingidae (Pal. Reg.) Phyllotreta nigripes Parabolitobius inclinans  
  Vanonus brevicornis Rhyzobius litura Lissodema denticolle Scydmaenidae  (Pal. Reg.) Phacophallus parumpunctatus  
  Dermestidae (Pal. Reg.) Nitidulidae  (Pal. Reg.) Tenebrionidae (Pal. Reg.) Euconnus oblongus Phloeocharis subtilissima  
  Thylodrias contractus Amphotis marginata Omophlus pubescens Scarabaeidae (Neotr. Reg.)    
    Nitidula bipunctata Platydema violaceum Coprophanaeus milon    
    Thalycra fervida Cucujidae (Pal. Reg.)      
    Salpingidae  (Pal. Reg.) Pediacus dermestoides      
    Rabocerus gabrieli Corylophidae (Pal. Reg.)      
    Vincenzellus ruficollis Rypobius praetermissus